İnkjet etiket, adından anlaşıldığı gibi bir etiket türüdür. Etiketin üzerine, püskürtme tekniği ile baskı yapılmaktadır.

 

İnkjet etiket nedir ve etiket makineleri nasıl olur?

Küçük bir makine aracılığı ile ya da etiketlerin büyüklük oranlarına göre etiket makinelerinin de büyüklükleri değişiklik göstermektedir. Etiketleme de kullanılan inkjet etiket kağıt, aynı fotoğraf baskısı kağıdı gibidir. Bir yeri normal kağıt ve yapışkanlı, diğer yüzeyi ise fotoğraf yüzü gibi kaygandır. Etiketlerin böyle olması, ürün üzerine yapışmasını sağlamak içindir.

 

İnkjet etikeletrin kullanım alanları

İnkjet etiketler, genellikle ürün etiketleme için kullanılırlar. Üzerlerinde bulunan bandroller, ürün bilgisi tanıtımı yazıları, hep inkjet etiket sayesinde olmaktadır. İnkjet etiket boyutları, yapıştırılacak olan bölgeye ve ürüne göre değişiklik göstermektedir. İnkjet etiket ile aynı zamanda A4 kağıdı boyutunda etiketler de oluşturabilirsiniz. Bu etiketler, bir fotoğraf baskısı için, yapılan resimlerin bir yüzeye yapıştırılmasını da sağlamaktadır.

 

İnkjet etiketlerin saklama koşulları

İnkjet etiketleri, özet koruyucu katmanın olmasından dolayı, raf ömrü 3 yıldır. Eğer, raf ömrü geçen etiketler kullanılır ise, etiket yüzeyinde mürekkep akmalarına ve zamanla yazıların silinmesine neden olabilirler. Bu yüzden, raf ömrü geçen etiketlerin kullanılmaması, sizin yararınıza olacaktır.

 

Diğer etiket türleri nelerdir?

İnkjet etiket türlerinden başka etiket çeşitleri de bulunmaktadır. Kuşe etiket, termal etiket, lamine etiket, vellum etiket kağıdı, opak polipropilen etiket, silvermat etiket, mat poliprobilen etiket, fastyre etiket, güvenlik etiketi, dipfriz termal etiket, opak polietilen etikettir. Bu saydığım etiketlerin kullanım alanları, hepsi birbirinden farklı olmaktadır. Kağıt bazlı etiketler ve inkjet etiketler, iş sektörlerinde farklı yerlerde kullanılırlar. Yiyecek ve içecek etiketlemek için, güvenlik kartı ve yemek kartı etiketleri için, fabrika ürünlerinin kalite bölümlerinde etiketleme yapılması gibi farklı sektörlerde, değişik kullanım alanları bulunmaktadır.