post

Japon Akmaz etiketi, üstünde yıkama talimatı yazdığından dolayı yıkama talimatı etiketi olarak da bilinir. Özünde tekstil sektöründe kullanılan bir etiket çeşididir. Japon Akmaz etiketi  konfeksiyon ürünlerine dikilerek kullanılır. Yapışkanlı ve yapışkansız çeşitleri bulunmakla beraber yapışkanlı olmayan  etiketler tekstil ürünlerinde tercih edilir.

Dikildiği kumaş türüne göre çeşitleri bulunur. Örneğin kot kumaşlarında kullanılan etiketler ağır yıkama olarak adlandırılır. Hafif yıkama denilen etiket türü ise penye gibi kumaşlarda kullanılır. Etiketlerin  hafif yıkama(30 dereceye kadar olan yıkamalarda kullanılır), ağır yıkama(90 derece  ve üzeri yıkamalar yani kimyasal yıkamalar içindir), orta  yıkama (60 dereceye kadar olan yıkamalarda kullanılır), renk akmaz (taş  ve enzim yıkamalarına uygundur, kumaşın yüzeyi her zaman beyaz kalmak durumundadır), beyaz saten (60 dereceye kadar olan yıkamalarda kullanılır ) gibi çeşitleri vardır. Japon Akmaz etiketleri üzerine  özel  ribonlar ile baskı yapılır. Her tekstil ürününde en az bir adet kullanılır. Etiketlerin boyutları ürüne göre değişmekle birlikte standarda bağlanmış bir ebatları da vardır ki genellikle bu boyutlar tercih edilir. Hemen hemen her konfeksiyon çıktısında ortalama etiket boyu 10 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğin de  belirlenmiştir.

            Elbette ki firmalar sadece Japon Akmaz etiketlerini kullanmıyor. İhtiyaca ve kullanacağımız alana göre farklı etiket türleri de mevcut. Peki diğer etiket çeşidi ne diye soracak olursanız cevabına bakalım. Kargo etiketi sipariş alınan ürünü teslim ederken koyduğumuz koliye yapıştırılan istenilen boyutlarda hazırlanabilen bir etikettir. Genellikle 100mm’e 150mm olarak üretilirler. Etiket çeşidinin ribonlar kullanılmadan direk ısı yöntemiyle uygulandığı koli etiketi türüdür. Isıya ve neme dayanıklılığı az olduğundan tekstil ürünlerinde değil de çabuk tüketilen ürünlerde kullanılır. Japon Akmaz’ lara göre daha düşük maliyetli olması fakat çabuk yıpranabilen yapısı onun kargo etiketleri kategorisine girmesine sebep olmuş. Nitekim kolilerin üzerinde yazan etiketlerin veya yiyecek ambalajlarında ki etiketlerin uzun ömürlü veya sıcağa dayanıklı olmasına gerek de yok. Bu etiketlerin kullanım alanlarından ikisi  de maç biletleri ve yaka kartlarıdır. Kargo etiketleri kağıt bazlı üretilir. İsteğe bağlı olarak boyutları değiştirilebilir. Yukarıda anlattığımız iki etiket çeşidinden hangisini seçeceğinize karar vermek ise tamamen size kalmış olup ürün yelpazenize bakarak bu seçimi kolayca yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.